SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<říjen 2018>
poútstčtsone
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Inkostar

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
16.6.2012 otevřeno: 6377 x

Házenkáři roku zvoleni Jícha a Luzumová

V pardubickém ABC Klubu proběhl v sobotu večer slavnostní Galavečer české házené, na němž byli oceněni nejúspěšnější čeští házenkáři a tradičně také osobnosti a akce, které přispěli k propagaci našeho sportu. Přidána FOTOGALERIE.


Večerem provázel zkušený moderátor Petr Vichnar a o zábavu se starala nadějná dámská kapela The Apples. Podle očekávání byl Házenkářem ČR pro uplynulý rok vyhlášen Filip Jícha, stejnou cenu v kategorii žen získala Iveta Luzumová. Stejná hráčka si odnesla ocenění v kategorii domácí nejvyšší soutěže, mezi hráči Tipagames extraligy zopakoval loňský triumf lovosický Jiří Motl.


Talenty roku byli vyhlášeni jičínský střelec Tomáš Babák a slavistka Eliška Jačková. Oba budou reprezentovat Českou republiku na blížících se vrcholných šampionátech. Babák na evropském mistrovství juniorů, Jačková pak na MS juniorek, které od 1. do 14. července pořádá v Ostravě a Brně Český svaz házené.

 

Ocenění házenkáři uplynulého roku. Zleva Eliška Jačková, Iveta Luzumová, Filip Jícha, Jiří Motl a Tomáš Babák.
Foto: A. Wipf.

 

O umístění v těchto kategoriích rozhodovaly hlasy novinářů a zástupců házenkářských klubů, kteří vybírali z nominace stanovené příslušnými komisemi Českého svazu házené (v případě domácích soutěží Soutěžní komise ČSH, v případě Házenkáře roku pak Reprezentační komise ČSH).

 

Byla také udělena dvě ocenění Handball Made za propagaci házené v uplynulém roce. Na návrhy veřejnosti je získal mládežnický turnaj Memoriál Karla Šulce a také komentátor stanice Nova Sport Daniel Čurda.

 

Přehled oceněných

 

Házenkářka roku
 

Iveta Luzumová

 

Házenkářkou roku se stala Iveta Luzumová, která předvedla další fantastickou sezónu. Nejen že opanovala tabulku střelkyň WHIL, ale výrazně přispěla také k úspěšnému tažení ženského národního týmu evropskou kvalifikací. To však na mezinárodní scéně nebylo vše. Iveta a s ní celý Sokol Písek navázaly na předchozí úspěšné působení v Challenge Cupu a letošní ročník v pohárově Evropě zakončil s bilancí pěti výher a dvou proher. Střelecky se dařilo opět Luzumové, která během tří let stihla v pohárové Evropě nasázet 140 branek, při průměru 8,75 branky na zápas!
 

Házenkář roku
 

Filip Jícha
 

Vítěze v kategorii Házenkář roku není potřeba dlouze představovat. O primátu Filipa Jíchy nebylo pochyb. Opora české reprezentace a v letošní sezóně famózního THW Kiel opět střelecky řádil a v nejprestižnější lize světa nasázel 205 branek. Udělal si tak svůj vlastní bundesligový rekord a dvousetbrankovou hranici se mi podařilo v sezóně překročit poprvé od sezóny 2006/2007, kdy v se v dresu Lemga prosadil 203x. Nejednou navíc opustil pozici spojky a svou platnost ukázal také v prostoru pivota. Jeho výjimečnost ocenil opět i házenkářský svět. V anketě o nejlepší házenkáře světa pořádanou IHF se letos po loňském vítězství umístil hned za Dánem Hansenem a stejnou pozici získal i v německé anketě o nejlepšího házenkáře působícího v zemi našich západních sousedů.

 


 

Ceny HANDBALL MADE

Daniel Čurda


Odchovanec házené v Železné Brodě, který se přes intermezzo v jičínském dresu prosadil na konci 90. let minulého století do ambiciózního týmu Plzně. V partě okolo Michala Tonara, Romana Bečváře nebo Pavla Pauzy s ní získal dvakrát titul Mistra ČR a propracoval se kádru národního týmu ČR. V roce 2001 odešel do pražské Dukly, kde působí dodnes, nyní již ve funkci sportovního ředitele. Vedle manažerské funkce se začal věnovat rovněž komentování sportovních přenosů, zprvu pro zápasy pražské Dukly na portále TVCOM, později jako házenkářský expert v České televizi.
  

Přestože už opustil řady vrcholových házenkářů, v loňské sezóně se impozantně vrátil na palubovky, když v dresu Dukly výrazně přispěl k jejímu triumfu v ZUBR Extralize. V deseti utkáních, v nichž nastoupil, zvítězili Pražané devětkrát a radovali se z návratu mistrovského titulu do hlavního města.
 

Loňská sezóna byla zlomová také v jeho komentátorské kariéře, po vítězství v náročném konkurzu spojil svou dráhu s německou bundesligou, na níž vysílací práva zakoupil kanál Nova Sport. Kombinace špičkové házené a výborného komentáře udělaly z těchto přenosů neopakovatelný zážitek, který uspokojuje zasvěcené diváky a zároveň pro házenou získává stále širší okruh fanoušků. Ocenění Handball Made získává jak samotný komentátor, tak stanice, která se rozhodla investovat do špičkové házené.
 

 

Memoriál Karla Šulce
 

Memoriál Karla Šulce je největší turnaj pro nejmenší házenkářky. Nese jméno jednoho ze zakladatelů dívčí házené na plzeňském sídlišti Lochotín, kde také probíhá. Hraje se v kategoriích Přípravka, Minižačky 4+1, Minižačky 6+1 a Mladší žačky. Každoročně se do Plzně přijíždí více než 50 družstev z celé republiky. V letošním roce proběhl již jeho 21. ročník, kterého se zúčastnilo 641 malých házenkářek, které vstřelily během tří květnových dnů 5 339 branek.

 

Nejlepší hráč Tipgames extraligy 2011/2012
 

Jiří Motl
 

Lovosický odchovanec i v letošním ročníku střelecky kraloval nejvyšší soutěži mužů. Přestože se Severočechům nedařilo tak, jak v minulé sezóně, a zejména v první části soutěže se pohybovali na hraně postupu do elitní nadstavbové šestky, jejich levé křídlo si dále drželo stabilní výkonnost, díky které si vysloužilo nominaci na lednové mistrovství Evropy. Jako jediný hráč Tipgames extraligy dokázal letos nastřílet přes dvě stě branek a dalšími góly v českém poháru přispěl k lovosickému pohárovému triumfu.
 

Nejlepší česká hráčka WHIL 2011/2012

Iveta Luzumová
 

Jihočeskému Sokolu Písek se v letošní sezóně WHIL nedávalo příliš šancí na postup do českého play-off, natož na zisk jedné z medailí. Rozjetý Sokol ale obrátil papírové prognózy na hlavu a lví podíl na tom měla ústřední postava jeho kádru, Iveta Luzumová. Letos třiadvacetiletá hráčka dokázala nastřílet v mezinárodní části a následném play-off soutěže 231 branek a udivovat především stálostí svých výkonů. Během celé sezóny pouze dvakrát nedala pět a více branek a obrany soupeřek si s ní nevěděly rady ani po zranění druhé písecké opory, Michaely Borovské. Výkony v tomto ročníku vyšvihly studentku VŠE v Praze směrem k zahraničnímu angažmá, které snad rozvoj její kariéry pouze podpoří. 

 

Talent roku - muži

Tomáš Babák
 

V roce 2011 vylétla vzhůru nová házenkářská hvězdička z východočeského Jičína. Tomáš Babák se střelecky chytil v nadstavbě loňského ročníku seniorské nejvyšší soutěže a další soutěžní ročník jeho výjimečnost pouze potvrdil. Důležité branky, schopnost vzít na sebe odpovědnost v rozhodujících pasážích utkání a především vysoká herní inteligence dělají s juniorského reprezentanta hráče, který již v útlém věku výrazní ční nad poměry české extraligy. Vedle výborných výkonů v seniorské soutěži přispěl Babák také k stříbrným medailím jičínských starších dorostenců a jejich loňskému triumfu. O jeho spolehlivé výkony se navíc mohou opírat trenéři české juniorky Jaroslav Hudeček a Pavel Farář. Po úspěšné kvalifikaci v Německu se Babák společně se svými vrstevníky vydá na evropský šampionát do Turecka, kam nepocestují bez naděje na úspěch.
 

Talent roku - ženy
 

Eliška Jačková
 

Jedna z opor české juniorské reprezentace, která se představí na červencovém MS, patřila mezi Slavistky, které odepisovaný tým dotáhly až na konečnou pátou příčku a za sebou tak nechaly Olomouc nebo Most. Upozornila na sebe především na podzim roku 2011, kdy nastřílela 29 branek v pěti po sobě jdoucích zápasech, do kterých nastoupila (navíc proti týmům jako Zlín, Veselí, Šala nebo Michalovce). Na konci sezóny zbrzdilo Elišku zranění, ještě před ním ale stihla nastřílet v dresu slavistického A týmu a její zálohy 113 branek. Právě záložní B složený s mladých hráček nasměrovala k vítězství v druhé nejvyšší soutěži a mladé Slavistky se na počátku dubna mohly slavit také triumf na prestižním Prague Handball Cupu, kde byla Jačková vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje.
 

Fotogalerie zde.