SELECT NABÍDKA

Házená v TV

28. 02. 2019 18:05 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HC ROBE Zubří
18. 03. 2019 20:05 hod. ČT Sport
TJ Sokol Nové Veselí - Talent RObstav M.A.T. Plzeň
TV COM

Kalendář

<únor 2019>
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.6.2010 otevřeno: 1874 x

Vybrané kapitoly z jednání Exekutivy ČSH

V článku si můžete přečíst zajímavé informace z devátého jednání Exekutivy v letošním soutěžním ročníku.

 Vybrané kapitoly z jednání Exekutivy č.10

Praha, 5. června 2010

 

Přítomni: p.Chvalný, p.Svoboda, p.Černý, p.Konečný, p.Radosta, p.Bártek

Nepřítomni: p.Tůma, p.Jakub, p.Kolář

Hosté: pí. Železňáková, p.Jaroň

 

Trvání: zahájení jednání 9:30, ukončení jednání 17:00

 

Projednávaná problematika

 

Podpis smlouvy mezi ČSH a SZH o nejvyšší soutěži WHIL

Exekutiva ČSH se seznámila s výsledkem jednání zástupců ČSH (p. Chvalný, p. Svoboda) a zástupců SZH (pí. Stašová, p. Brunovský, p. Derfényi) o budoucnosti společné soutěže žen WHIL.

Obě strany se dohodly na novém rozdělení počtu klubů (8 českých a 6 slovenských). Pokud jedna ze stran pro konkrétní ročník neobsadí počet přidělených míst, může je se souhlasem doplnit druhá strana. V návaznosti na jednání s českými kluby, byla využita tato možnost již pro soutěžní ročník 2010/2011.

Smlouva byla uzavřena do soutěžního ročníku 2013/2014.

Návrh na obsazení postu předsedy Disciplinární komise

Exekutiva ČSH se seznámila s návrhem p. Jakuba na volbu nového předsedy Disciplinární komise p. Miloše Noska (individuální člen).

Exekutiva ČSH nemá námitek proti uvedenému návrhu. Na příští jednání bude pan Nosek přizván, aby předložil návrh činnosti Disciplinární komise a její obsazení.


 

Povinné testování klubů Extraligy, českých klubů WHIL a členů SCM

Exekutiva ČSH se seznámila se stavem příprav povinného testování klubů Extraligy, českých klubů WHIL a členů SCM.

Reprezentační komise ve spolupráci se Soutěžní komisí připraví organizační pokyny pro povinné testování. Původní návrh na testování ve čtyřech skupinách se nesetkal s pochopením extraligových klubů a je třeba připravit alternativní návrh.

Trenérsko-metodická komise aktuálně připravuje bodové vyjádření hranice mezi jednotlivými pásmy.

Soutěžní komise navrhuje pro kluby sankci odebrání 2 bodů za nesplnění spodní hranice připravenosti. Ekonomická komise připravuje bonus pro kluby, které překročí horní hranici připravenosti.


 

Návrh na obsazení hlavních trenérů ženské složky

Exekutiva ČSH vzala na vědomí informaci, že všem zodpovědným trenérům a realizačním týmům ženských složek končí smlouvy k 30.6.2010 a projednala návrhy Reprezentační komise na obsazení postu hlavního trenéra žen, juniorek a dorostenek.

Reprezentační komise předložila návrh na obsazení postu hlavního trenéra dorostenek p. Luboše Krejčíře. Exekutiva ČSH schvaluje p. Krejčíře hlavním trenérem družstva dorostenek s tím, že smlouva bude uzavřena do 30.6.2012. V případě kvalifikace na vrcholnou akci bude smlouva automaticky prodloužena do 31.8.2012.

Reprezentační komise předložila návrh na obsazení postu hlavního trenéra juniorek p. Michala Červenku. Exekutiva ČSH schvaluje p. Červenku hlavním trenérem družstva juniorek s tím, že smlouva bude uzavřena do 31.8.2012.

Návrh na obsazení postu hlavního trenéra žen bude předložen na příštím jednání Exekutivy ČSH.

 

Metodické materiály

Exekutiva ČSH vzala na vědomí informaci

  • o přípravě nového metodického DVD připravovaného p. Vopelkou při kempu v Třeboni, které se podle stopáže bude věnovat hře křídel a pivotů, popř. jednomu z těchto postů samostatně

  • o přípravě dotisku publikace Házená, která bude rozšířena o herní systémy a o plážovou házenou.

 

Závěry z jednání Rady ČSH

Prezident ČSH podal informace o průběhu jednání Rady ČSH a s výsledky jednání.

Rada ČSH schválila všechny materiály týkající se změn legislativních předpisů, tak jak byly navrženy, schválila s výjimkou ustanovení změny čl. 40 Soutěžního řádu, který nakonec prezident ČSH stáhl z jednání.

Rada ČSH schválila výsledek hospodaření za rok 2009 a návrh rozpočtu ČSH na rok 2010.

Prezident ČSH vyjádřil nespokojenost s přístupem některých členů Rady ČSH k jednání tohoto orgánu.

 

Institut delegáta nižšího stupně

Exekutiva ČSH bere na vědomí předložený společný návrh odborných komisí na řešení problematiky delegátů nižšího stupně, která byla řešena na poradě předsedů oblastních svazů.

Obě komise shodně konstatovaly, že zavádění nižšího stupně (nižší licence) delegátů je s ohledem na potřeby pouze několika oblastních svazů příliš komplikované a zbytečné. Z toho důvodu navrhují, že je možno vyškolit další delegáty podle potřeb oblastních svazů avšak podle stávajících pravidel a zásad. To znamená, že adept musí splnit všechny náležitosti jako ostatní delegáti a získají řádnou licenci. Nebudou nasazení na listinu delegátů nejvyšší soutěže a jejich nasazování pak bude plně v kompetenci oblastních svazů házené. Zároveň vznikne možnost nově vyškolené delegáty případně využít pro utkání nižších republikových soutěží.

Jedině takto vyškolení delegáti mohou být honorováni podle ekonomické směrnice a jedině takto vyškolený delegát s řádnou licencí může být přítomen utkání a zasahovat do jeho vývoje.

Za delegáta se nepovažuje osoba nominovaná oblastním svazem za účelem pozorování a hodnocení rozhodčích, která nijak nezasahuje do průběhu hry.

Exekutiva ČSH souhlasí s uvedeným stanoviskem a v tomto duchu budou upraveny Zásady činnosti sboru delegátů. Zároveň o způsobu řešení budou informovány neprodleně oblastní svazy.


 

Legislativa

Exekutiva ČSH vzala na vědomí, že k dnešnímu dni nejsou na internetové stránce zveřejněny aktuální úplné texty změn legislativních předpisů. Z důvodu lepší přehlednosti je nutné připravit změny za poslední období a to v tištěné podobě. Budou rozeslány do klubů, zveřejněny na internetové stránce ČSH a v Rozpisech soutěže.


 

Hodnocení projektů pro mládež

Komise mládeže informovala Exekutivu ČSH o průběhu vybraných projektů pro mládež.

Proběhly národní finále Novinářského kalamáře, aktuálně probíhají finále Žákovské ligy.

Ekonomická komise při přípravě projektů pro nový soutěžní ročník 2010-2011 očekává v této oblasti propad marketingových příjmů. Proto dala pokyn Komisi mládeže, aby buď uspořila náklady, nebo zvýšila vlastní příjmy projektů o cca 300 tis. Kč.

Vyúčtování projektů za soutěžní ročník 2010-2011 je téměř dokončeno, čeká se ještě na údaje z Házenkářského desetiboje.

 

Plán jednání Exekutivy ČSH

Exekutiva ČSH projednala a souhlasí s termíny jednání Exekutivy ČSH na další období.

Jednání Exekutivy ČSH

01.07.2010 - Praha

26.08. - 28.08.2010 – výjezdní (společně se sekretariátem ČSH)

02.10.2010 - Praha

06.11.2010 - Praha

04.12.2010 - Praha

Jednání Rady ČSH

11.12.2010 – místo bude upřesněno.

 

Informace z činnosti Komise rozvoje

Exekutiva ČSH vzala na vědomí informaci předsedy Komise rozvoje.

Komise rozvoje má záměr vytvořit dlouhodobou soutěž pro příznivce házené. Její podoba, podmínky a další náležitosti se nyní dohadují. Komise rozvoje má záměr zveřejnit detailní plán této soutěže na srpnovém jednání Exekutivy ČSH.

Předseda komise rozvoje doplnil písemnou souhrnnou zprávu z jednání oblastních konferencí.

  • téměř na všech konferencích byl konstatován úbytek členské základny včetně všech průvodních jevů – úbytek družstev, úbytek hráčů, úbytek funkcionářů a rozhodčích

  • až na malé výjimky nemají oblastní svazy připravené funkční a dlouhodobé programy rozvoje házené v regionu

Exekutiva ČSH s ohledem na minulé hodnocení jednání s předsedy oblastních svazů házené konstatovala, že Komise rozvoje a Komise mládeže musí uskutečnit v dohledné době schůzku se zástupci oblastních svazů k přípravě projektů rozvoje v oblastních svazech házené.


 Soutěže

Exekutiva ČSH se seznámila s informacemi o výsledcích soutěží, zejména výsledky barážových utkání o WHIL (Most – Jindřichův Hradec), o Extraligu (Brno – Dvůr Králové) o 1. ligu (Šumperk – Hustopeče).

Aktuálně kluby podaly přihlášky do soutěží na nový soutěžní ročník 2010-2011, zaplatily týmové startovné (až na některé kluby Extraligy) a vyrovnaly pokuty za uplynulý soutěžní ročník.

Pro příští ročník se jeví jako pravděpodobné ustavení 2. ligy mladších dorostenců – skupina Morava. Naopak je velmi pravděpodobné, že bude zrušena 2. liga starších dorostenek vzhledem k nedostatku družstev.

Finální návrh zařazení družstev do soutěží předloží Soutěžní komise na příštím jednání Exekutivy ČSH.

Exekutiva ČSH se seznámila s výsledky jednání Extraligových klubů, na kterém bylo mimo jiné projednáno:

  • změna modulu soutěže (místo play off, skupiny o 5-8.místu a skupiny o 9-12. místo, se bude hrát nadstavba o 1.- 6. místo o 7.-12.místo)

  • nový způsob rozdělování prostředků z výtěžku marketingu s výrazným posílením financování klubů

  • detaily nového způsobu financování rozhodčích a delegátů, ve kterém rozhodčí bude vyplácet svaz a klubům následně vyplacenou částku přeúčtuje stejným dílem (1/12 celkové částky na každý klub).

Další schůzka Extraligových klubů proběhne 16.6.2010 v Říčanech u Brna a týž den i schůzka klubů WHIL v Bratislavě.

 

Rozhodčí

Exekutiva ČSH se seznámila s informacemi z činnosti Komise rozhodčích.

K novým pravidlům jsou a budou připraveny tři dokumenty – „pro veřejnost“ (hrubý nástin s komentářem pro veřejnost je již umístěn na internetových stránkách ČSH), „pro rozhodčí“ (odborný komentář ke všem změnám je již hotov a připraven k distribuci) a „úplný a oficiální překlad“ je připraven k tisku.

Komise rozhodčích žádá, aby Reprezentační komise včas oznamovala požadavky na obsazení mezinárodních utkání reprezentačních družstev rozhodčími (poslední utkání dorostenek s Polskem bylo nahlášeno pozdě).

Aktuálně největší část činnosti Komise rozhodčích se soustřeďuje na přípravu seminářů v Brandýse nad Labem, Otrokovicích a Dvoře Králové. Účast na semináři k jednání u tzv. kulatého stolu na semináři nejvyšších výkonnostních skupin přislíbili i někteří trenéři. Do programu semináře byly zařazeny i osobnostní testy.

Na seminář předsedů komisí rozhodčích organizovaný EHF bude přítomen jak p. Konečný (bude přítomen jako člen komise rozhodčích EHF) tak jeden z mezinárodních rozhodčích.

Exekutiva ČSH následně diskutovala na téma mladých rozhodčích v projektech EHF a bylo konstatováno, že aktuálně nemáme další perspektivní mladou dvojici pro rozhodčí EHF, která by např. mohla rozhodovat utkání mládežnických ME a MS v letošním roce. Rovněž bude obtížné, aby se našla nová dvojice IHF (kromě stávajících dvojic IHF), která by mohla rozhodovat na MS juniorek 2012 v České republice.

 

Plán přípravy juniorek MS 2012 v ČR

Exekutiva ČSH přivítala hosta trenéra p. Červenku, který přítomným doplnil prezentaci dlouhodobé přípravy reprezentačního družstva dívek ročníku 1992-1993, jehož cílem je dosažení úspěchu na MS juniorek 2012 v České republice.

Exekutiva ČSH konstatovala, že uvedený nástin, resp. detailněji rozpracovaný plán přípravy musí posoudit níže uvedené komise.

Ekonomická komise

Plán přípravy je třeba doplnit o výpočty nákladů na rozšíření počtu akcí, rozšíření realizačního týmu, další služby a materiál, které nadstandardní příprava vyžaduje. K tomu je třeba doplňujících informací.

Soutěžní komise

Příprava hráček může v určité fázi vyžadovat úpravu termínového kalendáře celé ženské složky nebo (spíše později) i zásah do organizace soutěží (např. zařazení družstva juniorek do soutěže WHIL). Organizační hledisko posoudí soutěžní komise.

Reprezentační komise

Zapojení dalších osob do celého konceptu přípravy (hráčky, realizační tým, kluboví trenéři, rodiče, další odborníci na jednotlivé složky přípravy) vyžaduje přesné a jasné nastavení komunikačních kanálů, vytvoření systému motivace a kompletního rámcového plánu přípravy.

Komise rozvoje

Propagace celého projektu by měla probíhat zejména na internetu, za tímto účelem je třeba připravit koncept, který bude tuto složku dlouhodobě a cíleně propagovat.

Trenérsko-metodická komise

Plán přípravy uvedeného družstva by z odborného hlediska měla posoudit Trenérsko-metodická komise.

Komise rozhodčích

Komise rozhodčích by měla na přípravná utkání tohoto družstva nasazovat takřka výhradně kvalitní rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi.

Exekutiva ČSH celkový plán přípravy posoudí v závislosti na celkovém vyjádření jeho ekonomické náročnosti. V případě, že ekonomická náročnost v jeho optimální variantě bude přesahovat možnosti ČSH, bude třeba hledat reálnou variantu. Za tímto účelem musí autoři, resp. Reprezentační komise předložit doplnit údaje o rozsahu činnosti a stanovit priority v plánu.


 

Klubový licenční poplatek

Exekutiva ČSH přijala informaci, že klubový roční příspěvek zaplatily všechny kluby. Pouze Tatran Třemošná doposud nezaplatil zvýšený klubový příspěvek. Tím v této chvíli porušuje Stanovy. Exekutiva ČSH prodlužuje termín zaplacení 30.6.2010, pokud nebude příspěvek uhrazen projedná Exekutiva ČSH dne 1.7. návrh na vyloučení klubu z ČSH. S tímto stanoviskem bude seznámen předseda Západočeského svazu házené.

 

Výsledky jednání KRK

Kontrolní a revizní komise se neztotožnila se závěry jednání Exekutivy ČSH uvedené v minulém zápise. Exekutiva ČSH trvá na stanoviscích a závěrech tak jak jsou uvedeny v zápise z jednání. Exekutiva ČSH bude reagovat jen na oficiální výsledky oficiálních kontrol a na výsledky šetření oficiálních stížností členů ČSH. Ostatní připomínky a názory, např. členů Kontrolní a revizní komise ať směřuje přímo na jednotlivé komise.

Kontrolní a revizní komise k dnešnímu dni neobdržela vyjádření Legislativní komise k postupu jednání DK OSH. Exekutiva ČSH konstatovala, že k projednání případu KRK nepotřebuje stanovisko Legislativní komise, ale měla by se řídit vlastním stanoviskem, zda v tomto případě orgány Severomoravského svazu házené pochybily či nikoliv. Nicméně předseda Legislativní komise vypracuje výklad k možnostem odvolání proti rozhodnutí orgánů oblastní disciplinární komise.

Kontrolní a revizní komise dala Reprezentační komisi k dispozici zápisy o výsledku kontrol prováděných u všech SCM. Reprezentační komise prověří možnost zkrácení doby pro zjištění diferenciace a následné zasílání finančních prostředků ze státní dotace podle této diferenciace. Finální závěry z kontrol SCM předloží předseda KRK na příštím jednání.

Předseda KRK doporučil, aby Komise mládeže prověřila způsob financování školních sportovních středisek na přelomu roku, zda je v souladu se smlouvou. Exekutiva ČSH rozhodla, že pokud bude dostatek vlastních finančních prostředků, bude financování o jeden měsíc předsunuto, přestože dotace z MŠMT přichází až v únoru, někdy až v březnu.

Kontrolní a revizní komise bude v následujícím provádět kontroly na semináři rozhodčích a hospodaření oblastních svazů házené.


 

Koncept odměňování činností v ČSH

Exekutiva ČSH se seznámila s námětem prezidenta ČSH sjednotit odměňování neprofesionálních osob za práci pro Český svaz házené. V současné době neexistuje koordinace v odměňování mezi jednotlivými komisemi, navíc některé odměny jsou garantovány Ekonomické směrnici (rozhodčí, lektoři), některé jsou zařazené do rozpočtu.

Je třeba vytvořit systém, který by respektoval význam, odpovědnost, rozsah a odbornost jednotlivých činností. Všichni předsedové komisí a prezident ČSH připraví svoje stanoviska a systém bude řešen na jednání Exekutivy na výjezdním zasedání ČSH v srpnu.

 

Převedení soutěží z Lokomotivy Plzeň na SSK talent Plzeň

Exekutiva ČSH se seznámila s informací, že Legislativní komise se ztotožňuje se stanoviskem Exekutivy ČSH ve věci převedení soutěží z Lokomotivy Plzeň na SSK Talent Plzeň, žádost nelze řešit, převod soutěže nelze provést bez zániku klubu.

Žádné další nové informace v této kauze nebyly ze strany uvedených klubů doručeny. Stanovisko Exekutivy ČSH bylo oběma klubům doručeno.


 

Různé

Ekonomická komise konstatovala, že se zhoršil přístup realizačních týmů reprezentačních družstev k vyplňování požadavků na zajištění reprezentační akce. Reprezentační komise připraví nové aktuální tiskopisy a písemné informace pro realizační týmy k požadavkům na zajišťování reprezentačních akcí.