SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<březen 2019>
poútstčtsone
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
25.8.2010 otevřeno: 9210 x

Informace o změně v házenkářských pravidlech

Komise rozhodčích připravila pro všechny zájemce informace o změnách v pravidlech házené, které budou platné od nové sezóny a která vydala Mezinárodní házenkářská federace.

Komise rozhodčích ČSH dokončila úplný překlad nových pravidel házené IHF, která budou platit od 1.července 2010. Kompletní znění českých pravidel je nyní k dispozici na webu ČSH v sekci "ke stažení - dokumenty KR".
KR upozorňuje, že jde stále ještě o pracovní verzi; probíhají korektury jak odborné, tak technické pro finální přípravu tisku - neboli v textu může ještě dojít k drobným úpravám, k nápravě překlepů a podobně. KR ČSH samozřejmě uvítá Vaše upozornění na případné závady, které v pracovní verzi pravidel odhalíte.

 

Změny pravidel házené 2010

Informace KR ČSH pro házenkářskou veřejnost

 

Mezinárodní federace házené (IHF) vydala po pěti letech znovu nová pravidla, která jsou platná od 1.7.2010 a jsou k dispozici na www.ihf.info. Pravidla byla celá nově přeložena do češtiny, najdete je na internetové stránce ČSH a budou do zahájení podzimní sezony vydána i tiskem.

Nová pravidla nepřinášejí žádné zásadní změny a jejich cílem není výrazně změnit házenou.

Většina textových úprav má zajistit lepší srozumitelnost pravidel a přispět k větší jednotnosti jejich výkladu v praxi.

V tomto textu najdete stručný přehled změn s komentářem komise rozhodčích ČSH.

 

 1. zrušení „vyloučení do konce utkání“

Z pravidel mizí naprosto výjimečně používaný trest (signalizace: zkřížené ruce ve výši hlavy), udělovaný za násilnost. Nejpřísnějším trestem tedy zůstává diskvalifikace (červená karta) a sloupeček se symbolem „K“ by měl zmizet i ze zápisu o utkání. Za žádné provinění již nebude družstvo oslabeno déle než dvě minuty, případně 4 minuty, pokud se viník navíc dopustí dalšího nesportovního chování.

 

 1. Dvě úrovně diskvalifikace (červené karty)

Za zvláště bezohledné, velmi nebezpečné, úmyslné nebo zlomyslné zákroky a za takzvané „mimořádné nesportovní chování“, jehož příklady jsou v pravidlech uvedeny, bude hráč nebo funkcionář nejen diskvalifikován, ale rozhodčí budou povinni přestupek popsat ve zvláštní zprávě řídicímu orgánu soutěže, který pak rozhodne o dalším potrestání.

Zavedení této vyšší úrovně diskvalifikace by mohlo umožnit rozhodčím snadněji používat „normální“ diskvalifikaci, která by sebou neměla nést další následky po daném utkání.

České specifikum – odebírání registračního průkazu – bude nově vymezeno řídící složkou soutěží; nová pravidla by ale mohla tuto operaci zjednodušit: RP budou rozhodčí odebírat (i) při diskvalifikaci za přestupky vyžadující zvláštní hlášení a (ii) při diskvalifikaci za přestupky namířené proti rozhodčím a delegátovi utkání.

 

 1. Kriteria pro udělování trestů

Pravidla 8 (Přestupky a provinění proti pravidlům) a 16 (Tresty) byla výrazně přepracována; nově místo výčtu příkladů uvádějí konkrétní kriteria pro vysvětlení rozdílných úrovní faulů a nesportovního chování.

Explicitně je uvedeno, které zákroky nebo nesportovní chování musí být trestány progresivně (tedy počínaje napomenutím), za které musí být hráč přímo vyloučen na 2 minuty (tedy nestačí napomenutí žlutou kartou), a kdy je nutná přímá diskvalifikace – a to vždy bez ohledu na odehranou hrací dobu.

 

 1. Upřesnění definice vstupu obránce do brankoviště

Jako vstup obránce do brankoviště lze označit pouze jasné vkročení do brankoviště, nikoli jen lehký dotyk čáry. To je důležité pro posouzení případného zmaření jasné brankové příležitosti.

Pro útočníka je nadále zakázáno se čáry brankoviště dotknout.

 

 1. Odpovědnost brankáře za srážku s protihráčem v rychlém útoku

Nová pravidla tuto odpovědnost potvrzují a dále zpřísňují. Brankář nesmí zavinit srážku s protihráčem běžícím do rychlého útoku; pokud ke srážce dojde, bude brankář diskvalifikován. Pojem srážka není blíže definován, nicméně rozhodně to není jakýkoli kontakt. Pokud útočník měl míč a nebo rozhodčí usoudí, že útočník byl připraven – kdyby nedošlo ke srážce – míč převzít, bude navíc nařízen 7m hod.

 1. Pasivní hra

K popisu pasivní hry přibylo ve vysvětlivce č.4 dalších pár odstavců, ale princip se nemění. Ani nová pravidla nestanovují žádný časový limit nebo povolený počet přihrávek. Signalizace pasivní hry se přerušuje při jakémkoli potrestání bránícího družstva (N, 2 minuty, D). Výslovně je nyní uvedeno, že bránící družstvo nesmí při svém tlaku na útočníky porušovat pravidla (včetně dodržování 3m vzdálenosti) ani při signalizované pasivitě.

 

 1. Přerušení hry časoměřičem nebo delegátem

Pravidla poprvé definují roli delegáta a jasně nyní uvádějí, kdy smí a kdy musí časoměřič a delegát zapískat a tím přerušit hru, specificky při špatném střídání (u nás má časoměřič tuto povinnost jen v nejvyšších soutěžích) a při porušování pravidel na střídačkách.

 

 1. Kapitán družstva

Pravidla znovu uznávají roli kapitána družstva, označeného páskou, oprávněného losovat o výhoz a strany a také vést družstvo na hřišti. Nijak to neoslabuje pozici odpovědného funkcionáře družstva, který zůstává jako jediný oprávněn ke konzultacím u stolku. Losování před utkáním by se ale mělo vrátit kapitánům.

 

 1. Zóna pro koučování

Pravidla nově definují prostor, ve kterém se může jeden z funkcionářů družstva (nejčastěji trenér) pohybovat při řízení družstva (ostatní funkcionáři a hráči musí na střídačce sedět) – tento prostor začíná 3,5 metru od středové čáry a měl by být na hřišti vyznačen; v praxi čarou nebo jinou barvou povrchu. Důležité je, že nezahrnuje prostor mezi stolkem a hrací plochou. Jakkoli v našich halách možná na vyznačení zóny pro koučování hned tak nedojde, zákaz pohybu trenéra před stolkem platí. Funkcionář také nesmí opustit zónu pro koučování tak, že bude stát u stolku se zelenou kartou a vyčkávat tam na optimální moment pro vyžádání time-outu družstva.

 

 1. Šátky na hlavu

U nás je asi neuvidíme (možná u mužů s menším množstvím vlasů), ale na základě impulsů z muslimských zemí je nyní povoleno mít vlasy zakryty šátkem.

 

 1. Headsets

V pravidlech je nově povoleno užití technických prostředků pro vzájemnou komunikaci rozhodčích. Konkrétní nasazení těchto sluchátek s mikrofonem v ČR stanoví komise rozhodčích – zatím to vzhledem k vysoké ceně nehrozí.

 

 1. Barvy oblečení funkcionářů na střídačkách

Pravidla kromě známých omezení pro barvy hráčů v poli a odlišné barvy brankářů nově formulují také povinnost funkcionářů družstva mít při utkání na střídačce oblečení jiné barvy, než hráči v poli soupeře. Například hraje-li družstvo A v bílých dresech a družstvo B v černých, nesmí mít funkcionáři družstva A černé oblečení a funkcionáři družstva B nesmí být v bílém. Toto omezení je již běžně praktikováno na mezinárodní scéně.

V pravidlech i nadále stojí, že černá barva je přednostně vyhrazena rozhodčím. To znamená (především v nižších soutěžích), že nemají-li delegovaní rozhodčí jiné dresy, než černé (nebo z barev hráčů vyplývá, že rozhodčí mohou použít jen černou), musí barvu dresů změnit družstvo, které zamýšlelo hrát v černém.

 

Rozhodčí a další experti najdou detailní rozbor změn pravidel včetně informačních materiálů vydaných IHF v sekci „Ke stažení – Dokumenty KR“ na www.chf.cz.

 

V Praze 21.5.2010 Jiří Konečný

předseda KR ČSH