TV COM

Kalendář

<červenec 2020>
poútstčtsone
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
18.11.2019 otevřeno: 1382 x

Prohlášení Exekutivy Českého svazu házené

Exekutiva Českého svazu házené se rozhodla vydat následující tiskové prohlášení jako reakci na nedávné mediální prohlášení HCB Karviná.

 
„Přestože Exekutiva Českého svazu házené nemá ve zvyku reagovat v médiích na interní záležitosti týkající chodu svazu, v tomto případě cítí potřebu uvést na pravou míru některá fakta, která na tiskové konferenci klubu prezentoval dne 11. 11. 2019 předseda HCB Karviná pan Roman Mucha.

Meritem věci je údajné tendenční řízení utkání různých rozhodčích v různých utkáních s různými soupeři proti extraligovému družstvu HCB Karviná, které je karvinskými funkcionáři vykládáno jako organizované poškozování tohoto družstva klubu. Exekutiva Českého svazu házené se důrazně ohrazuje proti tomuto tvrzení, učiněnému bez jakýchkoliv důkazů. Zástupci ČSH ústy prezidenta, předsedy komise rozhodčích, či členů Exekutivy sdělili zástupcům klubu HCB Karviná i ostatním extraligovým klubům toto svoje stanovisko již na několika osobních, popř. kolektivních jednáních. A je neměnné. Žádný „hon na Karvinou“ se neděje, natož aby ho někdo organizoval.

Rozhodčí samozřejmě dělají chyby. Házená je dnes velmi rychlý, dynamický, ale i kontaktní sport a při utkání musí rozhodčí udělat přibližně 150 rozhodnutí. A není v lidských silách, aby všechna rozhodnutí byla správná a všemi stranami akceptovaná. Stejně jako rozhodčí chybují hráči, trenéři či funkcionáři. Jejich úroveň jsou v každé házenkářské federaci a v každém sportu velmi spojité nádoby. Chce to dostatek nadhledu, tolerance a respektu všech účastníků utkání. Pokud tyto vlastnosti chybí dostane se člověk se svým názorem velice často do izolace, jako se to nyní děje HCB Karviná.

Na základě stížnosti HCB Karviná nechala komise rozhodčích ČSH zpracovat nezávislé analýzy předmětných utkání skutečnými odborníky (bývalí mezinárodní rozhodčí). V průběhu tohoto týdne budou analýzy distribuovány všem zúčastněným stranám. Z jejich výsledků však vyplývá, že tato utkání nebyla řízena tendenčně, případně že by rozhodování rozhodčích ovlivnilo jejich průběh ve prospěch jednoho ze soupeřů. Komise rozhodčích ČSH stále pracuje na zkvalitnění sboru rozhodčích i tím, že se počet vzdělávacích seminářů nejvyšších skupin oproti předchozímu období ztrojnásobil. Organizuje se každoročně společný seminář pro trenéry a rozhodčí nejvyšších skupin nejenom za účelem prohloubení znalosti pravidel házené, ale i lepšího vzájemného pochopení obou funkcí.

Je třeba si také uvědomit, že HCB Karviná svým prohlášením obviňuje ze svých neúspěchů nejen funkcionáře ČSH či sbor rozhodčích svazu (včetně jedné z celosvětově nejuznávanějších rozhodcovských dvojic), ale zároveň snižuje sportovní úspěchy svých extraligových soupeřů.

HCB Karviná a její funkcionáři svými veřejnými prohlášeními porušují ustanovení legislativních předpisů ČSH, počínaje rozpisem soutěží Extraligy a konče Stanovami Českého svazu házené. Nemohou se tedy divit, že orgány ČSH na taková porušení budou reagovat a postihovat je, byť to považují za krajní prostředek.

Vážíme si práce každého klubu v Českém svazu házené a tedy HCB Karviná. Věříme, že její funkcionáři pochopí, že naším cílem není někomu škodit. Máme před sebou hodně práce na našich projektech rozvoje házené a při jejich realizaci musíme společně pracovat s důvěrou a respektem.“


V Praze dne 18. listopadu 2019

členové Exekutivy Českého svazu házené