SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<říjen 2018>
poútstčtsone
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Inkostar

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
4.9.2017 otevřeno: 1577 x

Komentář Radka Bendla, prezidenta Českého svazu házené, a celé Exekutivy ČSH k vyjádření extraligových klubů k činnosti Svazu

Zveřejňujeme reakci prezidenta ČSH Radka Bendla a Exekutivy ČSH na vyjádření Asociace ligových klubů házené ze dne 30. srpna 2018.

Rád bych tímto reagoval na vyjádření extraligových klubů vůči Českému svazu házené, které se k nám dostalo, bohužel, až skrze média. Svaz, jehož jsou i kluby nedílnou součástí, a jeho vedení byly dle mého názoru zcela neoprávněně napadnuty ohledně nekomunikace a neprůhledného financování. Rád bych vše uvedl na pravou míru a podložil fakty.

S extraligovými kluby komunikujeme pravidelně, a to jak vedení ČSH, které se v letošním roce již pětkrát sešlo se zástupci klubů, tak i ředitel extraligy a pracovník soutěžního úseku, Stanislav Svoboda, který je s kluby v pravidelném kontaktu.
Poslední velká schůzka se zástupci extraligových klubů proběhla v červnu a vedle mne se jí zúčastnili Daniel Čurda z Dukly Praha, Vojtěch Srba z Lovosic, Jaroslav Hudeček z Karviné a Lubomír Kavka z Frýdku Místku. Tématem této schůzky bylo nastavení extraligy pro nadcházející sezonu, kdy bylo potřeba vyřešit situaci nastalou po odmítnutí společné česko-slovenské extraligy českými kluby. Na této schůzce byl například na žádost extraligových klubů navýšen počet klubů v extraligové soutěži na 12 či bylo odsouhlaseno, že finanční podpora ČSH na marketing klubů bude náležet pouze za umístění v soutěži a v Českém poháru.
Svaz také přislíbil zajištění vysílání vybraných utkání na České televizi, kterých máme nyní přislíbeno celkem 25 včetně reprezentace na celou sezónu. Prozatím však, kromě dvou přidělených zářijových termínů, neznáme přesné termíny. Také jsme se se zástupci klubů dohodli, že na nadcházející sezonu nebudou žádné marketingové smlouvy uzavírány.
I na základě této schůzky jsme proto upravili pravidla a mechaniku české extraligy a v průběhu července jsme na webové stránky ČSH uveřejnili rozpis soutěže, v tištěné formě vše odešlo klubům 30. srpna 2017.

Druhá část vyjádření extraligových klubů se týká financování ČSH. Návrh rozpočtu svazu byl jako vždy schválen Exekutivou a následně předložen Radě ČSH, ve které zasedají zástupci všech krajských svazů házené a zástupci obou nejvyšších soutěží. Ti dále informují kluby o schválených parametrech rozpočtu. I přes to, že předběžný návrh rozpočtu pro rok 2017 byl Radě předložen na jednání již 21. ledna 2017, konečné rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR o přidělení prostředků v rámci dotačního programu č. V jsme obdrželi teprve v pátek 1. září 2017. Až nyní je tedy jasné, že v letošním roce můžeme počítat s podporou ministerstva ve výši, která je meziročně v celkovém součtu vyšší o 22 milionů korun, ty však musí být účelově využity.
Kluby ve svém prohlášení také zmínily, že v letošním roce jsou na ně ze strany Svazu kladeny větší finanční nároky, avšak jejich povinnosti spojené s účastí v extralize zůstaly stejné jako v minulé sezoně. Jediný rozdíl, který v tomto roce nastal, je placení delegátů – letos si je již kluby platí samy, ale je tak učiněno po předchozí dohodě, kdy se Svaz před rokem zavázal, že podpora delegátů bude pouze na jeden rok.

Závěrem bychom byli rádi, pokud by extraligové kluby samy navrhly, jakou formou chtějí se Svazem komunikovat. I přes to, že se snažíme dlouhodobě najít cestu, která by klubům vyhovovala, z jejich strany nám prozatím chybí stejná vůle jednat s námi otevřeně. A přitom cíl bychom měli mít všichni společný – zvyšovat prestiž našeho sportu a profesionálně podporovat jeho rozvoj.

 

Radek Bendl, prezident ČSH

Praha 4. září 2017