SELECT NABÍDKA

Házená v TV

28. 02. 2019 18:05 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HC ROBE Zubří
18. 03. 2019 20:05 hod. ČT Sport
TJ Sokol Nové Veselí - Talent RObstav M.A.T. Plzeň
TV COM

Kalendář

<únor 2019>
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
18.4.2017 otevřeno: 3113 x

Finále Sportovní ligy základních škol v házené sledujte živě na ČT Sport

Dvě místa, dvě haly, dva turnaje – a přece jsou součástí jediné akce. Organizátoři republikového finále 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství v házené se rozhodli pro zajímavý experiment a závěrečné dějství soutěže přidělili do Žďáru nad Sázavou a Nového Veselí. Ve dnech 20. a 21. dubna sem zavítají nejlepší chlapecká a dívčí školní družstva z celé České republiky v kategorii staršího žactva. Oba finálové duely nabídne opět na televizních obrazovkách v přímém přenosu kanál ČT sport.

Městys Nové Veselí je vyhlášenou házenkářskou baštou a mužský celek statečně bojuje v extralize. V sousedním Žďáru, vzdáleném pouhých šest kilometrů, však házená dlouhých čtyřicet let spala, než se zde v roce 2016 znovu rozhodli tradici prostřednictvím mládežnických oddílů obnovit. Vrcholný turnaj tak bude nejen důkladnou pořadatelskou zkouškou, ale současně skvělou příležitostí k propagaci tohoto odvětví.

„Město Žďár nad Sázavou je hrdým hostitelem této významné sportovní akce. Pro tuto událost nemohlo být zvoleno snad lepší místo. Nejen, že Žďár nad Sázavou leží v samém srdci České republiky, ale je dlouhodobě znám jako město, které podporuje sportovní činnost, a to s důrazem právě na děti a mládež. Nabízí nejen široké sportovní vyžití ve svých zařízeních a v okolní nádherné přírodě, ale zároveň se může pochlubit bohatou historií v čele s památkou UNESCO, kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Pevně věřím, že účastníci republikového finále si z města neodvezou pouze sportovní dojmy a zážitky, ale že budou moci ochutnat i jeho jedinečnou atmosféru,“ přeje si Zdeněk Navrátil, starosta města Žďár nad Sázavou.

„Sport, a zvláště házená, mají v našem městysu dlouholetou tradici. Naše házenkářské týmy dosahují významných úspěchů na republikové úrovni. Zejména oceňuji trpělivou práci s dětmi a mládeží. Sportovní centrum pro házenou na Vysočině je vybudováno právě u nás. Žákovská a dorostenecká družstva chlapců se pravidelně umisťují v soutěžích na nejvyšších místech. Tyto a další úspěchy jsou pro hráče odměnou za jejich tréninkové úsilí a pro trenéry za příkladnou a obětavou práci. Věřím, že toto republikové finále významným způsobem přispěje k náboru nových dětí k házené a také k propagaci sportu v našem městysu i celém regionu Vysočiny,“ říká Zdeněk Křivánek, starosta městysu Nové Veselí.

 

V hledišti se čeká bouřlivá atmosféra

Republikového finále Sportovní ligy základních škol se zúčastní šest nejlepších chlapeckých a stejný počet dívčích družstev, která prošla náročným kvalifikačním sítem. O prvenství budou bojovat starší žáci: ZŠ a MŠ nám. Svobody, Praha; ZŠ Nezvěstice; ZŠ Jičín, Železnická; ZŠ Újezd u Brna; Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice; ZŠ Nové Veselí. Mezi staršími žákyněmi změří síly hráčky: ZŠ J. Arbesa, Most; 31. ZŠ Plzeň; ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská; Masarykova ZŠ Velká nad Veličkou; ZŠ Křiby, Zlín; ZŠ Nové Veselí.

„Podobně jako florbal také házenkářské soutěže Sportovní ligy základních škol vykázaly nárůst účastníků. V loňském ročníku se do nich zapojila družstva ze 192 škol, v právě probíhajícím už jich bylo 203. V 61 okresních kolech v celé republice si zahrálo 2 233 dětí – 847 děvčat a 1 386 chlapců,“ přibližuje statistiku Luboš Straka, ředitel republikového finále v házené.

 

Loňské finále bylo napínavé a odehrálo se ve skvělé atmosféře! Foto: www.sportovniligazs.cz

 

Pořadatelem akce je Active – středisko volného času ve Žďáru nad Sázavou a spolupořadatelem Základní škola a Mateřská škola Nové Veselí. Není pochyb o tom, že v obou městech i na obou sportovištích najdou účastníci velice kvalitní zázemí. A rozhodně se mohou těšit na bouřlivou diváckou kulisu, kterou je Nové Veselí pověstné i v extralize. Tím spíše, že v obou kategoriích budou městys reprezentovat výběry zdejší ZŠ a MŠ.

„Organizačně jsme na turnaj připraveni a o atmosféru také nemám strach. Určitě pozveme do hlediště všechny naše školáky a ve Žďáru to bude podobné. Na finále čekáme plnou halu, která má kapacitu 400 fanoušků. Po sportovní stránce víc spoléháme na chlapce, za něž nastoupí šest hráčů pravidelně startujících v žákovské házenkářské lize, kde jsou zatím z 25 týmů na pátém místě. Kromě jediné házenkářky se ostatní děvčata připravují jen v rámci tělocviku – tým tvoří hlavně volejbalisty a plavkyně, ale určitě budou statečně bojovat,“ naznačuje ambice domácích výběrů Tomáš Augustýn, sportovní ředitel republikového finále.

 

Program republikového finále v házené

Sportovní hala TJ Žďár nad Sázavou, Jungmannova 1495/8

Sportovní hala Nové Veselí, Žďárská 356

Čtvrtek 20. 4.

12:45 – 13:15 slavnostní zahájení – Sportovní hala Žďár nad Sázavou
14:10 – 18:20 zahájení utkání v základních skupinách na halách Nové Veselí a Žďár nad Sázavou
20:15 – 21:30 All Star Game – interaktivní soutěž zástupců finálových družstev za účasti patrona Davida Šůstka, hráče Dukly Praha, a dalších špičkových házenkářů (na závěr večera proběhne autogramiáda) – Sportovní hala Žďár nad Sázavou

Pátek 21. 4.

Hala Žďár nad Sázavou

07:50 semifinále dívky I.
08:40 semifinále dívky II.
09:30 utkání o 5. místo – dívky
10:20 utkání o 3. místo – dívky

Hala Nové Veselí

07:50 semifinále chlapci I.
8:40 semifinále chlapci II.
9:30 utkání o 5. místo – chlapci
10:00 zahájení online přenosu
10:20 utkání o 3. místo – chlapci
11:30 finále dívky - přímý přenos na ČT Sport
12:30 finále chlapci - přímý přenos na ČT Sport
13:30 Slavnostní vyhlášení výsledků, ocenění vítězů
14:00 ukončení online přenosu
14:30 konec turnaje a odjezd autobusů do Žďáru nad Sázavou

 

Domácí kluci chtějí medaili

Žáci z Nového Veselí se zúčastnili republikového finále v roce 2014, kdy ve střetnutí o bronz podlehli 24:27 ZŠ Nezvěstice. Tentokrát by už rádi zaútočili na stupně vítězů.

„Cílem je určitě postup ze základní skupiny, a ať už semifinále dopadne jakkoliv, chtěli bychom získat medaili. Kromě nás, šesti házenkářů, tvoří družstvo ještě jeden fotbalista a další kluci, které jsme ve škole posbírali. Spoléhat budeme zejména na hru po levé spojce, kde jsme s kamarádem sehraní. Doufám, že nás přijdou spolužáci povzbudit a že se při troše štěstí představíme i před televizními kamerami,“ popisuje taktiku patnáctiletý Filip Chalupa, kapitán týmu, který se jinak házené věnuje už deset let.

Mimochodem – odchovancem Sokola Nové Veselí je také házenkářský patron Sportovní ligy základních škol David Šůstek, v současné době hráč Dukly Praha. V průběhu turnaje však nebude zdaleka pouze sedět v hledišti. Společně s extraligovými házenkáři Nového Veselí, svým předchůdcem v roli patrona Jiřím Motlem či manažerem pražské Dukly a televizním spolukomentátorem Danielem Čurdou absolvuje v rámci večerního All Star Game exhibici, soutěže, rozhovory i autogramiádu.

 

Loňskými patrony házenkářů byli Jiří Motl, Petr Vinkelhöfer a Markéta Jeřábková. Foto: www.sportovniligazs.cz

 

„Začínal jsem s tenisem, ale když jsme se přestěhovali do Nového Veselí, tak jasně vyhrála házená. Jiný sport zde vlastně ani nebyl. Vzpomínám, jak jsme v jednom ročníku soutěže o Novinářský kalamář v celostátním finále skončili druzí. Odnesl jsem si z té doby krásné zážitky. Všichni kluci z vesnice jsme bojovali v jednom týmu, ať už ve škole nebo v klubu. Těším se, že si opět připomenu tu jedinečnou atmosféru,“ vrací se do školních let David Šůstek.

Slavnostní zahájení je na programu ve čtvrtek 20. dubna ve Žďáru nad Sázavou ve 12,45 hodin. Zápasy základních skupin se poté uskuteční ve sportovních halách v Novém Veselí a Žďáru nad Sázavou od 14,10 hodin. O den později se na obou místech od 7,50 hodin odehrají všechny semifinálové duely, stejně jako střetnutí o 3. příčku. Finálová utkání už nejúspěšnější družstva absolvují v Novém Veselí – dívky v 11,30 a chlapci ve 12,30 hodin.


Více informací o projektu na www.sportovniligazs.cz. Zápasy můžete sledovat v živých vstupech a v přenosu komentovaném skvělou komentátorskou dvojicí Jiří Kalemnba - Daniel Čurda sledujte na ČT Sport!

 

Oceňování vítězů Sportovní ligy základních škol 2016. Foto: www.sportovniligazs.cz