10.10.2015 otevřeno: 1187 x

Veteránští házenkáři nedohráli turnaj ve Francii, pomohli však zachraňovat životy při povodních

Vyrazili reprezentovat Českou republiku na Evropské seniorské hry do jižní Francie. Mohli bojovat o medaile. Místo toho bojovali o vlastní životy a životy druhých zachraňovali. Házenkáři několika moravských klubů, startující pod hlavičkou Brno, turnaj veteránské olympiády nedohráli. Dostalo se jim poděkování od francouzského prezidenta Françoise Hollandeho za pomoc a záchranu pěti životů při povodních v okolí jihofrancouzských měst Cannes a Nice.

 

„Bylo to velmi rychlé. Zpočátku jsme si z bouřky dělali legraci, pozorovali jsme a fotili si dopadající kroupy, ale když se kolem našich mobilních domů během dvou tří minut udělalo jezero a voda stoupla o půl metru, zvážněli jsme,“ vykládá až v suchu svého brněnského bytu osmačtyřicetiletý házenkář Ivo Jaša, jeden z družstva, které startovalo v kategorii 45 až 55 let. „Pak to vzalo rychlý spád. Někteří jsme ani nestihli zabalit osobní věci a voda nás uvěznila v těch mobilních domech. Nemohli jsme ven, protože se zaplnily vodou,“ popisuje Jaša sled událostí 25 házenkářů. „Jedinou možností se bylo dostat na střechy mobilních domů. Na těch jsme museli zůstat hodiny. Romanovi Bakaláři z našeho týmu a řidiči autobusu se podařilo dostat z recepci kempu, kde vykopli dveře v prvním patře a začali do bezpečí vodit lidi z hůře postižených oblastí,“ vzpomíná Ivo Jaša. Situace se dramatizovala, voda stoupla. „Nám se podařilo zachránit desetiletého kluka, kterého jsme dostali na střechu našeho mobilního domu a později i do helikoptéry společně s jeho sestrou,“ líčí Jaša, podle kterého brněnští házenkáři zachránili pět životů a desítkám dalším lidem pomohli do bezpečí.

 

„Problém byl v komunikaci, protože my neumíme francouzsky a místní zase jinak nemluví. Naštěstí přiletěla dcera jednoho našeho hráče a pomohla s překladem a koordinací s francouzskými bezpečnostními složkami. To bylo základní,“ vybavuje si Ivo Jaša, který koriguje informace médií ohledně setkání s francouzským prezidentem Hollandem: „Nebylo to tak, že by nás speciálně přijal. Prostě přijel do oblasti, kde jsme se vyskytovali, takže některým nám za pochodu poděkoval a podal ruku. Někdo si ho i stačil vyfotit.

 

Jeho tým však turnaj nedohrál, přestože měl medailové ambice. „Po těch povodních jsme neměli v čem hrát, protože jsme neměli věci a vlastně ani na to nebyla moc nálada. Náš autobus jsme museli nechat odtáhnout, protože se také zaplnil vodou. Ale naštěstí se nám podařilo sehnat náhradní. Jsme v pořádku doma a teď si vyměňujeme fotografie a zážitky,“ uzavírá povídaní o netradiční účasti na seniorských hrách Ivo Jaša.

 

Na Evropských seniorských hrách se soutěžilo ve 27 sportovních odvětvích, házenkářského turnaje se zúčastnilo 47 týmů.

Fotogalerie brněnských házenkářů ze záplav ve Francii

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezi záchranáře a také házenkáře přišel i francouzský prezident François Hollande.

 

Autobus musel "vyrazit" na cestu domů s pomocí.