SELECT NABÍDKA

Házená v TV

28. 02. 2019 18:05 hod. ČT Sport
HK FCC Město Lovosice - HC ROBE Zubří
18. 03. 2019 20:05 hod. ČT Sport
TJ Sokol Nové Veselí - Talent RObstav M.A.T. Plzeň
TV COM

Kalendář

<únor 2019>
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728123
45678910
Sponser

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
19.5.2014 otevřeno: 1280 x

Připomenutí zmařené olympijské naděje

Československá reprezentace házenkářů z roku 1984 byla mezi čestnými hosty ceremoniálu, který na půdě Senátu ČR připomněl bojkot Letních olympijských her v Los Angeles.

 

Při pondělní slavnosti ve Valdštejnském paláci v Praze se Český olympijský výbor ústy předsedy Jiřího Kejvala omluvil přítomným pozvaným sportovcům za tehdejší rozhodnutí bojkotovat po boku Sovětského svazu a některých dalších zemí východního bloku LOH 1984 v Los Angeles. Odvetné opatření za americký bojkot předchozích her v Moskvě připravilo řadu tuzemských sportovců o možnost využít životní formy v boji o olympijské medaile. Jedním z velkých medailových želízek výpravy ČSSR měl být přitom v roce 1984 československý házenkářský tým, jehož kostra v dresu Dukly Praha ve stejném roce opanovala PMEZ.

 

 

 Foto: ČOV

 

 

Své umění však o několik měsíců později českoslovenští házenkáři „pod pěti kruhy“ prodat nemohli a tak zůstává největším olympijským úspěchem naší házené stříbro z mnichovské premiéry moderního handballu v programu Olympijských her (1972). „Události, které ještě nedávno vyvolávaly značné emoce, se postupem času stávají stále více historickými fakty. Musíme najít odvahu nahlas říct, co bylo správné, co bylo špatné, a co byl vyložený podraz,“ nezakrýval kritické uvažování o bojkotu her v Los Angeles současný předseda ČOV Jiří Kejval. „Tehdejší rozhodnutí bylo podmíněno politickou situací a z perspektivy našeho sportu bylo zvláště bolestné. Měli jsme kvalitní tým, oprávněné ambice. Z osobního kontaktu s tehdejšími reprezentanty vím, jak velkou křivdu cítili, jak je to poznamenalo,“ dodal prezident ČSH Aleš Pospíšil, který se akce na půdě Senátu ČR rovněž zúčastnil.

 

 

 Foto: ČOV


 

Výsledky Dukly Praha i samotné reprezentace dávaly v olympijské sezóně skutečně tušit, že generace Salivara, Kotrče, Lišky, Bardy a dalších výjimečných hráčů vedených Jiřím Víchou může myslet na mety nejvyšší. Politické rozhodnutí jejich sportovní ambice rozmetalo. Třicet let po bojkotu LOH v Los Angeles obdrželi tehdejší potencionální olympijští reprezentanti ČSSR pamětní plakety a především první oficiální omluvu za zmaření medailové naděje. Také z prohlášení dalších činovníků ČOV bylo patrné, že naši házenkáři byli společně s atlety, vzpěrači nebo cyklisty považováni za nejžhavější medailové kandidáty. Pro některé z členů  reprezentačního kádru byl pondělní ceremoniál alespoň slabou náplastí na stále otevřenou ránu. „Byli jsme tehdy v nejproduktivnějším věku, tu dobu ale už bohužel nevrátíme. Jsem proto rád, že si olympijský výbor vzpomněl, je to milé překvapení, které vnímám velmi pozitivně,“ řekl pro webové stránky ČOV někdejší křídelník reprezentace a Dukly Praha Jiří Liška.

 

 

Česká televize v těchto týdnech ve spolupráci s ČSH připravuje o posledním triumfu Dukly v PMEZ dokument a souběžně rovněž vzniká publikace Dukla 84, která vyjde ve druhé polovině roku 2014. Kniha přiblíží nejen cestu armádního klubu za třetím triumfem v PMEZ (předchozí vítězství v letech 1957 a 1963), ale také tehdejší tréninkové metody Dukly nebo kvalitu tehdejší tuzemské nejvyšší soutěže. Slavnou generaci Dukly Praha, která přesně před 30 lety získala po legendárním sedmimetrovém rozstřelu v Šabacu nejprestižnější pohárovou trofej Evropy (a tedy házenkářského světa) si budete moci ale připomenout také na SUPER DNU házené v Brně!

 

 


Přijďte vzdát do Brna hold vítězům PMEZ 1984. Připomenutí kulatého výročí úspěchu pražského klubu, v němž byla systematicky koncentrována hlavní síla československé házené, proběhne v poločase střetnutí Česko – Srbsko!

 

 

Prodej vstupenek na SUPER DEN házené v Brně probíhá v síti Ticketstream.
Více informací ZDE