SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<srpen 2018>
poútstčtsone
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Inkostar

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
5.2.2014 otevřeno: 1594 x

„Největším zážitkem byl souboj o semifinále mezi Chorvatskem a Polskem,“ říkají čeští rozhodčí po návratu z EURO 2014

Již na sedmé vrcholné akci, z toho šesté v řadě během pěti let, se představila česká dvojice rozhodčích Jiří Novotný – Václav Horáček. Nahlédněte do zákulisí jejich výkonu na EURO 2014.

 

Vracíme se ještě jednou k nedávnému EURO 2014 házenkářů, na kterém se sice českému celku nepodařilo postoupit ze základní skupiny, ale česká házená na něm měla přesto své zástupce ve velice prestižních zápasech nadstavbové fáze, ve kterých se rozhodovalo o postupu do semifinále a tedy i na MS 2015 v Kataru. Stalo se tak opět díky rozhodcovské dvojici Jiří Novotný - Václav Horáček, které v Aarhusu na zápase Francie s Ruskem navštívila na EURO 2014 akreditovaná novinářka Lucie Kantůrková a pro návštěvníky našeho webu připravila sondu do zákulisí jejich řemesla. Za poskytnutý materiál děkujeme.

 

 

 

 Jiří Novotný (vlevo) a Václav Horáček patří v současnosti mezi nejvýraznější házenkářské
reprezentanty České republiky.

 

Ing. Jiří Novotný (1979, ředitel hotelu v Brně)
Ing. Václav Horáček (1978, projektový manažer v energetice )

Vrcholné akce

2005 MS žen Rusko
2010 ME muži Rakousko
2011 MS muži Švédsko
2012 ME muži Srbsko
2012 OH Londýn
2013 MS muži Španělsko
2014 ME muži Dánsko

 

Zápasy EURO 2014

 Francie – Rusko
Chorvatsko – Černá Hora
  Makedonie – Island
  Chorvatsko – Polsko

 

 

Cesta do Dánska


První metou, kterou musel rozhodčí ve snaze představit se na poslední vrcholné akci dosáhnout, je účast na rozhodcovském semináři ve Vídni. Na ten je nominováno celkem šestnáct dvojic, ze kterých pak přeseda Komise rozhodčích EHF Dragan Nachevski vybírá finální dvanáctku. „Na úvodním semináři, který se konal v září ve Vídni, absolvují rozhodčí fyzické testy včetně měření laktátu, absolvují mentální přípravu a přednásky psychologa. Výsledky jsou pak na konci října,“ říká náš zástupce na ME Jiří Novotný. Po tomto semináři dostane každá z dvojic možnost „zapískat si“ dva zápasy Ligy mistrů, které také hrají v nominaci na ME svoji roli. „Všechny faktory mají vliv na konečnou nominaci. Například ta dvojice, která se nezúčastní semináře ve Vídni, neměla šanci do Dánska odjet. Vybraná dvanáctka pak již přímo na šampionátu absolvuje také individuální pohovory s psychologem. Na nich komunikujeme o tom, jak se připravit a následně zvládat stresové situace, získat a upevnit si sebevědomí a další,“ dodává druhý z dvojice Václav Horáček.

 

Mezi nominovanou dvanáctkou, která se představila v Dánsku, nenašli čeští sudí žádné překvapení. Fluktuace je prý minimální a jedná se víceméně jen o případy, že některá dvojice skončí s ohledem na svůj věk. Všechny dvojice pak mají za sebou 3-4 juniorské šampionáty, díky kterým se následně dostanou na nominace v elitní Lize mistrů. A pokud se pak rozhodčím povedou i tyto utkání prestižní soutěže, je jejich cesta na šampionáty otevřená. „Celkem je ve hře kolem dvaceti dvojic, je to víceméně uzavřená skupina rozhodčích. Po olympijských hrách, které jsou vrcholem nejen pro sportovce, ale také pro nás rozhodčí, většinou některá z dvojic skončí. Nejinak tomu bylo i po OH 2012 v Londýně, po kterých s kariérou skončili Dánové, Norové a Francouzi,“ říká Novotný, který s kolegou Horáčkem rozhodovali zápasy OH 2012 v Londýně. A k olympijským hrám dodává: „Olympiádě se nic nevyrovná, to je neuvěřitelný zážitek. I kdybychom někdy jeli na druhou, tak ta první byla prostě první a ve vzpomínkách zůstane navždy.“

 

EURO 2014

 

Vraťme se ale zpět k nedávno skončenému ME mužů v Dánsku. Na ten bylo, jak jsme psali výše, nominováno dvanáct dvojic, které se společně sešly ke dvoudennímu minikurzu již tři dny před začátkem šampionátu. Jaký byl program rozhodcovského týmu do začátku mistrovství Evropy přibližuje Václav Horáček: „Jednalo se vlastně o obdobu vídeňského semináře – opět pohovory s psychlogem, testy z pravidel, videorozbory se zaměřením na kritické situace, kterými jsou obranné zákroky na pivoty, křídla, rozhodování o sedmimetrových hodech nebo progresivita.“ V sobotu, den před začátkem šampionátu, se dvanáctka rozdělila do jednotlivých měst. Na každé ze čtyř pořadatelských měst připadaly tři rozhodcovské dvojice. V základní skupině pak všichni rozhodčí pískali dva zápasy a aby nepískali dvakrát jeden tým ve skupině, tak ke druhému střetnutí cestovali do jiného města, než ve kterém pískali utkání první. Čeští rozhodčí tak rozhodovali jedno utkání skupiny A mezi Francií a Ruskem a jedno utkání skupiny D mezi Chorvatskem a Černou Horou.

 

Přestože mezi jednotlivými zápasy může uběhnout i několik dní, rozhodčí se příliš nenudí. I když program jejich pobytu se může zdát postupem času stereotypní. „Každý den jsme absolvovali miniseminář s rozborem zápasů, posilovnu nebo výběh. K tomu samozřejmě organizátoři připravovali program v místě, kde se daná skupina koná,“ prozradil Jiří Novotný. Bezprostředně po odpískaném zápase se pak rozhodčí sejdou s delegátem utkání a samotné střetnutí spolu rozebírají. Již na MS 2013 se sjednotilo posuzování faulů na křídlech s tím, že obránce může pohyb útočníka jen kontrolovat. V momentě ovlivnění pohybu je pak automaticky nařízen sedmimetrový hod, v případě hrubšího faulu, kdy útočník ztratí kontrolu, následuje i trest. Každá z dvojic byla na šampionátu na některé utkání také určena jako tzv. rezervní dvojice. Ta je pro každý případ připravena v dějišti zápasu ve sportovním oblečení, pokud by náhodou bylo potřeba za původně nominovanou dvojici zaskočit. Takový případ ale duo Horáček – Novotný podle svých slov nepamatují. Rezervní dvojice zápasu ale jen tak nepřihlíží, neboť má na starosti rozbor zápasu na počítači za pomoci speciálního programu.

Vedle dvou zápasů základní skupiny, rozhoduje každá dvojice také alespoň jedno utkání ve skupině finálové. V té se dvakrát představili i Češi, když Novotný s Horáčkem rozhodovali utkání mezi Makedonií a Islandem a především mezi Chorvatskem a Polskem. A právě na toto střetnutí vzpomínají jako na největší zážitek celého šampionátu: „Jednalo se o přímé utkání o postup do semifinále, výhra byla jediným kritériem, které posouvalo některý z týmů dále. To byl určitě největší zážitek, který jsme si z Dánska odvezli.“ A protože jsou oba pánové otci malých dětí, takový zážitek aspoň částečně kompenzuje jejich odloučení od rodin. „Oba máme děti, samozřejmě je nám za rodinou smutno. Ale takový leden máme již pět let v kuse, všichni jsme si museli zvyknout,“ svěřuje se Jiří Novotný.

 

S rodinou se vídají prostřednictvím počítače a programu Skype, v neustálém kontaktu jsou oba Češi i se svými zaměstnaveteli, ať již prostřednictvím telefonů nebo emailů. Profesionální rozhodčí prý v Evropě nejsou a i každý z účastníků ME v Dánsku má svoji civilní profesi, stejně tak jako naši zástupci. Všichni samozřejmě musí umět perfektně anglicky, ať již pro komunikaci se zástupci EHF tak pro samotnou zápasovou komunikaci s vedením týmů a samotnými hráči. „Komunikace s hráči v průběhu zápasu je prakticky neustálá, především při soubojích na brankovišti musíme s hráči hovořit a ujasnit si některé obranné nebo útočné zákroky,“ prozrazuje Václav Horáček. Stejně tak jako v Čechách, i na mezinárodní úrovni najdeme mezi hráči házenkáře různých povah. Na jednom se ale oba naši rozhodčí shodují: „Přístup trenérů národních týmů v rámci koučinku a pohledu na rozhodčí je daleko profesionálnější než u nás. Svoji roli v tom hraje i dobrá práce delegátů v rámci utkání.“ Delegáti jsou na zápase dva – na každé straně stolku je jeden a ten má na starosti „svoji“ střídačku, hlídá práci časoměřiče a zapisovatele. Vedle delegátů je na tribuně ještě EHF official, který sleduje zápas tzv.z globálu a vyhodnocuje i práci rozhodčích a delegátů.

 

 

 

Lucie Kantůrková / cor.