SELECT NABÍDKA
TV COM

Kalendář

<říjen 2018>
poútstčtsone
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Inkostar

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
19.6.2013 otevřeno: 3418 x

Prohlášení prezidenta ČSH

Prohlášení prezidenta ČSH k akutálním mediálním kauzám.

 

 

Vážení přátelé házené, vážení zástupci médií,

 

Exekutiva ČSH vždy ctila zásadu, že interní problémy svazu se prostřednictvím medií neřeší. Po vyjádřeních Filipa Jíchy k práci svazových funkcionářů, která byla v minulých dnech zveřejněna na základě jeho rozhovorů po utkání mezi Českem a Černou Horou, však bohužel není jiné cesty.

 

Rád bych se jménem svým i jménem svých spolupracovníků touto cestou veřejně ohradil proti těmto nařčením. Filip Jícha je zcela nepochybně vynikající hráč, ale k tomu, aby dokázal hodnotit řízení tak složitého systému, jakým je národní federace, nemá dostatek informací a neměl by se k němu bez znalostí alespoň základních faktů vyjadřovat.

 

Český svaz házené vytváří v současné době podmínky pro činnost reprezentačních družstev v míře, která je adekvátní jeho finančním možnostem a vyváženě směrem k ostatní činnosti svazu. Není možné vždy vyhovět všem požadavkům hráčů, hráček a realizačních týmů, nicméně podmínky materiálního zabezpečení, pobytových služeb a dalšího zabezpečení jsou rozhodně odpovídající standardům české reprezentace v jiných sportech (mnohdy i vyšší) a nesrovnatelně na jiné úrovni než tomu bylo na začátku mého volebního období. Samozřejmě, že se občas vyskytnou drobné nedostatky, ale ty, které Filip Jícha dnes kritizuje, se objevily před třemi až čtyřmi lety (týkalo se to speciálních tejpů a chybně dodaného vzoru dresu od výrobce) a stavět na těchto drobnostech dnes kritiku práce svazu je přinejmenším zvláštní.

 

K otázce „hladovění“ reprezentantů po příjezdu na kvalifikační utkání do Izraele uvádím, že není pravda, že za celý den hráči z rozhodnutí svazových pracovníků nedostali najíst. Rozhodnutí nezakoupit další stravu bylo rozhodnutím realizačního týmu. Nikdo z realizačního týmu tuto otázku ani nekonzultoval s žádným funkcionářem, natož aby mu nákup dodatečného jídla byl zakázán. Za účelem neočekávaných výdajů má vedoucí družstva vždy potřebnou hotovost. Zástupci realizačního týmu tuto skutečnost potvrdili.

 

K otázce VIP vstupenek na Final4 Champions League chci uvést, že o tomto mimořádném výdaji jsem rozhodl s ohledem na vývoj hospodaření v září loňského roku a tuto akci schválil jako výraz poděkování za každodenní spolupráci s pracovníky sekretariátu a s členy Exekutivy ČSH v průběhu 12 let mých funkčních období. Citovaná částka se týkala dohromady 18 lidí. I kdybychom částku, která byla uhrazena, rozpočítali na jednotlivé měsíce všech funkčních období a pouze za členy Exekutivy (10 osob), kteří svou práci vykonávali po celou dobu bez nároku na odměnu, činila by tato „odměna“ zhruba 200 Kč měsíčně. Což je více než směšná suma v poměru za to, jakou odpovědnost tito lidé po celou dobu nesli. Mimochodem Český svaz házené nebyl jedinou národní házenkářskou federací, která si VIP prostor zakoupila.

 

K otázce vstupenek a pobytových nákladů partnerů reprezentantů na Galavečeru házené bych uvedl následující. Charakter Galavačera házené je možná trochu jiný než u jiných sportů - nemá být okázalou pompou pro sponzory, má být skromným přátelským setkáním všech těch, kteří pro házenou na různých pozicích v uplynulém roce pracovali. A je jedno, zda to byl nejlepší hráč světa nebo „jen“ člen komise mládeže. Já to tak cítím a společně se mnou i členové Exekutivy ČSH. A při takové filozofii Galavečera jsou si tedy všichni pozvaní rovni a tedy logicky jsou si rovni i jejich partneři. Každý pozvaný si hradil cestu a každý pozvaný si uhradil náklady na partnera. S touto filozofií byly oba reprezentační týmy na základě jejich vlastních dotazů seznámeny. Mimochodem na mezinárodní scéně (např. při akcích EHF či IHF) je toto naprosto běžná záležitost a nikdo se nad tím nepozastavuje. Rozhodně v tomto případě nejde o finanční částku (a to jak v případě svazu, tak v případě hráčů), ale jde o princip vycházející z uvedeného charakteru akce. Moc mě mrzí, že někteří reprezentanti toto nepochopili.

 

Jsem konsternován, že Filip Jícha mluví ve svých vyjádřeních o katastrofálním stavu české házené a vytváří obecné soudy o poměrech v české házené, napadá a obviňuje dobrovolné funkcionáře a činnost výkonných a odborných orgánů. To vše anonymně bez konkrétních faktů, leckdy zkresleně a nepravdivě. Ano, nikdo nejsme dokonalí a Filip Jícha to svými prohlášeními rovněž potvrdil - takto se nechová rozumný dospělý muž s nadhledem hvězdy první velikosti. Jak se sám Filip přiznal, nerozumí tomu, že Česká republika dokázala postoupit ze skupiny jako první a vyřadit Německo s více jak desetinásobnou členskou základnou. Připomenu tedy fakt, že ženy se kvalifikovaly na MS, juniorky a dorostenky rovněž v létě zamíří na své vrcholné šampionáty. V roce 2012 se všech šest reprezentačních družstev účastnilo světových nebo evropských šampionátů. Tak to s tou českou házenou asi nevypadá tak strašně, že? Ale to samozřejmě asi není práce svazu, ten, jak jsme se skrze média dozvěděli, pouze hází klacky pod nohy.

 

Pokud Filip zaslechl, jak o něm někdo říká, že je „holobrádek z Německa, který házenou hraje pro peníze“, měl si to s tím dotyčným jako chlap s chlapem sám vyříkat a ne si na to stěžovat do medií a vyvozovat z toho, že si to o něm myslí všichni svazoví funkcionáři. Já jsem to osobně nikdy a nikde neslyšel.

 

Víme, že aktuálně bojujeme s větrnými mlýny. Media a reklamní agentury jsou dnes mocnou silou veřejného mínění. Dokážou jednoho vynést do nebe a druhého zadupat do země. To, co řekne špičkový hráč je zlaté, svaté a vždy pravda - kdo by si troufl odporovat? To, co řekne svazový funkcionář, je vždy lež a podvod - funkcionář, bafuňář jsou přece synonyma pro gaunera! V této společnosti a v dnešní době se věří tomu špatnému – hned a bezvýhradně a nikdo nechce zkoumat pravdu. A proč také? Takto je to pohodlnější.

 

Filip Jícha jistě zaslouží respekt a úctu za to, co dokázal a dokazuje jako hráč pro jméno české házené v Evropě. Ale neznamená to, že si může dovolit házet špínu a urážet lidi, kteří pro házenou něco dělají. Já a mí kolegové máme svoje zaměstnání a házenou děláme z lásky, ne pro peníze. Svědomí máme čisté. Možná naše práce nebyla vždy dokonalá, ale pracovali jsme poctivě a nemáme se za co stydět.

 

V sobotu 29. června 2013, bude konference Českého svazu házené a na ní bude Exekutiva Českého svazu házené předkládat výsledky své dosavadní práce. Toto vystoupení bude mít hořkou příchuť, když už jejich práce byla tímto způsobem mediálně „zhodnocena“.

 

 

Za Exekutivu Českého svazu házené, Jaroslav Chvalný, prezident ČSH